poniedziałek, 11 kwietnia 2016

2 42036 Street Motorcycle - recenzja + speed build


Od tego modelu wszystko się zaczęło. Nieco ponad rok temu dostałem ten zestaw w prezencie od mamy. Trochę dziwnie się czułem - trzydziestoczteroletni chłop dostaje od rodzicielki klocki Lego. Jeszcze tego samego wieczora razem z dziewczyną złożyliśmy go do kupy. Budowa była średnio skomplikowana, za łatwo nie było. Raz że ostatnie klocki Lego składałem dwadzieścia kilka lat wcześniej, dwa znany mi z dzieciństwa Technic budowało się inaczej. Od tego momentu zacząłem w sklepach zwracać uwagę na klocki i co raz częściej łapałem się na tym, że lądują w moich rękach. Na kolejny zakup zdecydowałem się kilka miesięcy później, jednak 42036 stanowił iskrę zapalną do tego co teraz się ze mną dzieje.  

42036 Street Motorcycle to zestaw pozwalający zbudować dwa motocykle (maniakiem jednośladów jestem dłużej niż Lego :) ) - "ścigacza" jako model główny i "nakeda" jako alternatywny. 

Temat motocykli był przez TLG wielokrotnie wykorzystywany. Pierwszy z zestawów to 857-1 Motorbike with Sidecar z 1979 roku. Od tego czasu na rynek wypuszczonych zostało 26 modeli motocykli. Najbardziej zbliżony do recenzowanego pojazdu wydaje mi się zestaw z 2010 roku, czyli 8051-1 Motorbike. Wydaje się, że zeszłoroczny model jest zdecydowanie uboższy od swojego starszego brata (opieram się na zdjęciach, nie posiadam tamtego motocykla). 

Seria: Technic
Rok: 2015
Numer: 42036
Elementów: 375
Cena za jeden element: 0,42 zł
Waga modelu: 333 g
Waga zestawu (pudełko z zawartością): 556 g
Model alternatywny: tak 
Cena: £17,99 / $19,99 / 19,99€ / 159,99 zł

Spis części:

Pudełko i zawartość

Pudełko ma wymiary 35 cm x 19 cm x 7 cm i waży niewiele ponad pół kilograma. Jak na zestaw składający się z 375 elementów to dość sporo. Pudełko utrzymane jest w charakterystycznej ciemnej kolorystyce. Front kartonu zawiera duże zdjęcie modelu głównego na tle jakiejś zagubionej w górach drogi. Poza tym widzimy loga Lego i serii Technic oraz informację o tym, że z zestawu można zbudować dwa pojazdy.

Tył pudełka jest ciekawy. Większą część zajmuje zdjęcie pięknego modelu opcjonalnego (jestem fanem "nakedów") oraz dwa zdjęcia prezentujące funkcjonalności  motocykla, czyli ruchomy napęd oraz tłoki w silniku.

Jeden z dłuższych boków jak zwykle przedstawia jeden z elementów w skali 1:1. Tym razem trafiło na Medium Blue Technic, Panel Fairing # 3 Small Smooth Long, Side A with 'LT1' Pattern.

Co ciekawe nigdzie na pudełku nie ma nazwy modelu.





Recenzuję model zbudowany już ponad rok temu i nie pamiętam ile woreczków z elementami było w pudełku. Zawartość po wydobyciu części z woreczków to:
- klocki
- dwie instrukcje (jedna dla modelu A, druga dla modelu B)
- arkusz z naklejkami




Instrukcja to książeczka o wymiarach 21 cm x 16,5 cm i składa się z 80 stron. Spięta jest na dwoma zszywkami. Poza przewodnikiem budowy składającym się z 43 kroków, znalazło się miejsce na reklamy aplikacji Lego, strony internetowej Technic i trzech modeli z serii. Spis części znajduje się w instrukcji modelu B.




W zestawie nie znajdujemy nowych części, jedynie kilka w nowym kolorze - Medium Blue.


 87080 Medium Blue Technic, Panel Fairing # 1 Small Smooth Short, Side A - 2 szt


87080 Medium Blue Technic, Panel Fairing # 1 Small Smooth Short, Side B - 2 szt


64393 Medium Blue Technic, Panel Fairing # 6 Long Smooth, Side B - 1 szt


64681 Medium Blue Technic, Panel Fairing # 5 Long Smooth, Side A - 1 szt


32192 Medium Blue Technic, Axle and Pin Connector Angled #4 - 135 degree - 2 szt


 64683 Medium Blue Technic, Panel Fairing # 3 Small Smooth Long, Side A - szt


64391 Medium Blue Technic, Panel Fairing # 4 Small Smooth Long, Side B - 2 szt

Budowa i gotowy model


Jak już wspomniałem we wstępie budowa jest średnio skomplikowana. Przy filmowaniu zajęła mi nieco ponad godzinę, bez kręcenia video poszłoby znacznie szybciej. Instrukcja z procesem budowy jest czytelna i dobrze opisana, więc raczej nie ma miejsca na błędy. 

Tradycyjnie proszę o jutubowego lajka i subskrybcję. 


Elementów zapasowych nie mam, leżą gdzieś w szufladkach. Z BL wynika, że zapasowych elementów powinno być osiem, same drobniutkie części.

Gotowy model











Podsumowanie


Zestaw 42036 jest udany. W pudełku znajdujemy dwa ciekawe modele (modelowi alternatywnemu poświęcę oddzielną recenzję) o atrakcyjnej budowie i kolorystyce. Motocykl jest bardzo dobrze zaprojektowany - na prawdę sprawia wrażenie mocnego "ścigacza". jedyny mankament to silnik V, nie spotykany w tego typu motocyklach. Pojazdy jak na zestaw za 160 złotych mają sporo funkcjonalności: poza jeżdżeniem (brum, brum) mamy tu amortyzowane oba koła, skrętną kierownicę, napędzany tylnym kołem czterocylindrowy silnik, ruchomą stopkę pozwalającą wyeksponować model na półce bez obaw, że się przewróci. Poza tym zestaw jest dawcą wielu części w ciekawych kolorach - błękitnych paneli, czerwonych liftarmów, kół z oponami i całej garści drobnicy technicowej. Model jest też solidnie zbudowany - zrzucenie na koła nawet z wysokości pół metra nie spowodowało najmniejszych uszkodzeń. Generalnie zestaw wart jest swojej ceny.

Plusy
+ dwa ładne motocykle
+ solidna konstrukcja
+ sporo części w nowym kolorze
+ dawca części
+ sporo funkcjonalności

Przeciw
- silnik V w "ścigaczu", ale to drobiazg, takie pół minusa



2 komentarze:

  1. klasa zestaw! :) pamiętam to zaskoczenie gdy się pochwaliłeś prezentem :)

    OdpowiedzUsuń

 

You Tube | Facebook | Instagram | Flickr | Twitter | Lego po 30-tce 2015-2016